Használnia kell a gyártói motorolajat?

Szerző: Laura McKinney
A Teremtés Dátuma: 1 Április 2021
Frissítés Dátuma: 17 Lehet 2024
Anonim
Használnia kell a gyártói motorolajat? - Autó Javító
Használnia kell a gyártói motorolajat? - Autó Javító

Tartalom

Az első dolog, amit meg kell találnia egy új autó vásárlása után, az az, hogy milyen típusú olajat javasol a gyártó.

Az olajat viszkozitása alapján osztályozzák, amely laikus kifejezéssel tekintve a vastagsága. Az olaj elengedhetetlen a motor zavartalan működéséhez. Az olajszivattyúból kering, ahol nyomás alatt van, a motoron keresztül.

Az olaj a motoron és a csapágyakon kering, miközben a motort lehűti és kenje. Ezután belép az olajteknőbe, ahol tárolják, és lehűl. E folyamat során az olajat a motor melléktermékei és a szennyeződések szennyezik. Az olajteknő alján gyakran keletkezik iszap. Az olaj borostyánsárga színű, de a további használat után fekete lesz.

Bizonyos olajok használatakor a jármű eléri az optimális teljesítményt. Használhat szintetikus vagy ásványi motorolajokat. Ezen olajok mindegyikének megvannak a maga előnyei és hátrányai. Mivel a gyártók fejlesztették ki a motort, tanácsos betartani az ajánlásaikat.


A helytelen motorolaj szennyezi a motort és csökkenti annak hatékonyságát. Ha erős autómotorja van, használhat prémium motorolajat.

Használnia kell a gyártó motorolaját?

Mindig ajánlott a gyártó motorolaját használni, ha az autó új, és meg akarja tartani az autó garanciáját. Ha azonban motorolajat vásárol az utángyártott piacról, ellenőrizze, hogy az olaj megfelel-e a gyártó motorolajra vonatkozó előírásainak.

Sok autógyártó nyomjelzőket használ a motorolajban. Ezzel a nyomjelzővel a gyártó motorhiba esetén ellenőrizheti, hogy a motor motorolaj-e az általa ajánlott. Természetesen nem túl gyakori, hogy ezt ellenőrizzék, de egy új autóban, amelynek drága javítási költségei vannak a motorja számára, megtehetnék.


Ha az ebben a helyzetben megadottaktól eltérő motorolajat használ, akkor megtagadhatják az új motor megfizetését. Ha régebbi autója van garancia nélkül, megvásárolhatja egy másik gyártó által előállított motorolajat, de mindig az a legjobb, ha megbizonyosodik arról, hogy kompatibilis-e a motorolaj-gyártó specifikációival.

KAPCSOLÓDÓ: Mit jelent a SAE a motorolajban?

1. Adalékanyagok / detergensek / diszpergálószerek

A motorolajok különböznek a hozzáadott adalékanyagok típusától. A gépkocsikat bizonyos éghajlati viszonyok között történő üzemeltetésre tervezték; például van egyfajta olaj, amely nem alkalmas rendkívül hideg vagy meleg időjárási körülmények között történő alkalmazásra. A piszok a tömítések hatástalan működését is okozhatja. Ebben a tekintetben mosószereket adnak a motorolajhoz, hogy megakadályozzák a szennyeződések képződését.

Az adalékok segítik a motorolaj működését különböző éghajlati viszonyok között, míg a mosószerek megakadályozzák a rozsda lerakódását a fém alkatrészekben. Bizonyos esetekben reagálnak a szennyeződés összetevőivel és feloldják őket.


A motorolaj utolsó komponensei a diszpergálószerek. Az olajszűrő kulcsfontosságú a szennyeződések eltávolításához az olajból. Amikor az iszap leereszkedik az aljára, nehéz lehet eltávolítani. A diszpergálószerek reagálnak a szennyeződésekkel, és szuszpendálják a keveréket, hogy az olajszűrő gondosan eltávolítsa őket.

A motorolajok mindegyike jelzi, hogy a három típus egyikét tartalmazza-e. Néhányat azonban annyira hatékonyan forgalmaznak, hogy ha hozzáadják az autóhoz, csak csalódást okoznak.

KAPCSOLÓDÓ: 6 oka a motorolajnak gázszagú

2. Teljesítmény

Az autótulajdonosok is válaszút előtt állnak abban, hogy a motor elhelyezése hogyan befolyásolja a teljesítményt. A legtöbb autóban a motor elöl van, hátul pedig csomagtartó van. Az autó konfigurációja attól függ, hogy a kerekek hogyan helyezkednek el, és hogy ez egy első vagy hátsó kerék meghajtású autó.

A motor elhelyezkedése befolyásolja a teljesítményt, ezért fontos a felhasznált olaj típusa. Sok sportautó hátulra szerelt motorral rendelkezik. Ez a fajta motorelhelyezés nagyobb fékerőt és gyorsulást eredményez. Az autó tömegének nagy része hátul van, és az autónak jelentős erőre lehet szüksége, hogy az autó súlyát előre tolja.

3. Csereintervallum

A legtöbb ember azt a mítoszt vallja, hogy 3000 mérföldenként olajcserére van szükség. De a motorok egyre hatékonyabbak, és valóban több mint 8000 mérföldet tudnak megtenni olajcsere nélkül. Valójában a legtöbb autóipari szakértő tanácsot ad az állandó olajcserékkel szemben. Az ok, amiért mindannyian úgy gondoljuk, hogy 3000 mérföld után cserélnünk kell az olajat, az az, hogy a gyártók megpróbálták forgalmazni termékeiket, hogy elhitessék velünk, hogy ez a helyzet.

A legtöbb autótulajdonos ritkán vagy soha nem olvassa el a gyártó kézikönyvét. Ehelyett követik azt a matricát, amelyet a legutóbbi olajcsere során alkalmaztak. A motorok hatékonyabbá váltak, ami azt jelenti, hogy a vezető kevésbé befolyásolja a motorolaj-fogyasztást.

4. Hosszú élettartamú motorolaj

A legtöbb autógyártó nemrégiben azt javasolta, hogy 7500 vagy 10 000 mérföld után hajtsanak végre olajcserét. Egyes modelleknél, például a Jaguarnál, 15 000 mérföld megtétele után lehet olajcserét végezni. Ha azonban szivárgást észlel, azt korábban meg kell változtatnia.

Az olajszivárgás következtében autójának fém alkatrészei egymáshoz dörzsölődhetnek, ami sok súrlódást okozhat. Ez a súrlódás nem jó, mert sok hőt termel és kopja a fém alkatrészeket.

A szintetikus motorolajok tovább túllépték a határt, hogy milyen gyakran kell cserélni a motorolajat; egyesek csak 10 000 mérföld után javasolják az olajcserét.

Hogyan befolyásolja az olaj viszkozitása a teljesítményt

A mozgó motoralkatrészekben általában van hely az olaj számára, és ez megakadályozza, hogy érintkezésbe kerüljenek egymással. Ha ez mégis megtörténik, súrlódás és hő keletkezik, és az alkatrészek gyorsabban kopnak.

A viszkozitás az olaj vastagságának leírására szolgál. Az autók mozgó fém alkatrészeinek kölcsönhatását a tolerancia méri. Ha az alkatrészek nagy tűréssel bírnak, ez azt jelenti, hogy nagyon közel vannak egymáshoz. Ez a típusú motor a nagy teljesítményű autókban található meg. Más autókban kisebb a tolerancia, ami azt jelenti, hogy a távolság nagyobb, és van mozgástere a használni kívánt motorolaj kiválasztásában.

Minden motorolaj-típus megadja a viszkozitását. Ha nem megfelelő típust vásárol, a fém alkatrészek egymáshoz csiszolódnak, súrlódást és későbbi szakadást okozva. Van egy univerzális ipari szabvány az olaj viszkozitásának mérésére. A megfelelő motorolaj-típusért olvassa el a gyártó kézikönyvét.

Következtetés

Fontos, hogy a következő olajcsere előtt kövesse a gyártó kézikönyvét. Mivel a motort a gyártó gyártotta, tudja az olaj viszkozitását és tudja, melyik típus a legjobb kenésre. A modern motorolajokat hatékonyabbá és hosszabb ideig tartó üzemanyagként tervezték. A 3000 mérföld utáni szokásos olajcsere helyett 10 000 mérföld után is használhatók bizonyos típusú olajok.

Az autótulajdonosoknak ellenőrizniük kell az autó kézikönyvében az olajcserét a szokásos szervizcímke helyett. A modern szintetikus motorolajok szigorúbb tűréssel rendelkeznek, ami csökkenti annak valószínűségét, hogy a fém alkatrészek érintkezésbe kerüljenek egymással. Jók arra is, hogy megvédjék a motort a kopástól és a hőtől. A legtöbb autótulajdonos előnyben részesíti őket.